Bucofaciální a orofaciální stimulace

Bucofaciální a orofaciální stimulace je masáž (stimulace) bucofaciální (tvářového svalstva) a orofaciální (svalstva v dutině ústní). Orofaciální soustava zahrnuje anatomické části podílející se na tvorbě hlasu a řeči nebo svou funkcí k procesu přispívají (nos, nosní dutiny, ústní dutina, rty, jazyk, měkké a tvrdé patro, hrtan a jeho anatomické části. Orofaciální dysfunkce se projevuje nevyvážeností svalového napětí, nefunkčností či omezenou funkčností některých svalů v orofaciální oblasti. Bucofaciální stimulace se týká oblasti obličejových svalů, tváří, lící.

Bucofaciální stimulaci provádějí speciální pedagogové v průběhu vyučovacího procesu 2x denně před jídlem, či řečovou výchovou. Ke stimulacím využíváme kulaté měkké štětce, vodu, lžičky, ubrousky a především ruce.

Cílem těchto technik je lepší orientace jazyka v ústech, změna jeho polohy, aktivizace polykání, úprava funkce žvýkacího svalstva, normalizace svalového napětí, úprava a stimulace dýchání a podpora předřečového svalstva.

PaedDr. Irena Johanka Savková

Bucofaciální a orofaciální stimulace

Orofaciální a bucofaciální stimulace a její aplikace ve školním prostředí