REFLEXNÍ TERAPIE NOHOU V RÁMCI VZDĚLÁVÁNÍ ŽÁKŮ

Reflexní terapie, která je někdy označována i jako reflexologie, patří mezi jednu z nejstarších přírodních metod vůbec. Historii reflexní terapie lze hledat v hluboké minulosti. Byla známá již před několika tisíci lety v Indii, Číně nebo i ve Starém Egyptě, o čemž svědčí nástěnné malby v hrobkách egyptských lékařů

Reflexní terapie je celostní proces, který je v přímém souladu s přírodou, a především působí na nervové úrovni. Základy reflexní terapie vycházejí z poznatku, že na všech zakončeních lidského těla existují reflexní plošky, které odpovídají příslušným orgánům nebo oblastem těla. Reflexní zóny jsou sice po celém těle, ale nejúčinnější jsou na chodidle.

Reflexní masáž se provádí na chodidlech a nártech nohou. Stlačováním, hlazením a hnětením bodů můžeme ovlivnit jak svaly a klouby, tak vnitřní orgány celého těla, které jsou jinak nepřístupné. Při každé masáži postupujeme od konečků prstů směrem k patě, masírujeme obě plosky, začínáme vždy pravou, pokračujeme na levou. Nezapomínáme, ani na masáž kolem kotníků a na hřbetu nohy.

Jak probíhá reflexní terapie nohy

Snažím se, aby doteky mých rukou byly jemné, ale zároveň pevné. Masíruji postupně celá chodidla, takže reflexně vlastně celé tělo.

Doba trvání terapie je 10 až 15 minut.

Účinky reflexní terapie

• zmírňuje bolest
  • působí proti zánětům
  • posiluje obranné síly
  • odbourává stres
  • zvyšuje duševní pohodu
  • zlepšuje funkci srdce a krevního oběhu
  • odstraňuje poruchy trávení
  • harmonizuje činnost žláz
  • zvyšuje schopnost koncentrace
  • zahání únavu a vyčerpanost
  • má schopnost optimálně povzbuzovat vylučování jedů z celého organismu

Reflexní terapie nohy je šetrná a efektivní technika, která oživuje přirozené léčebné síly organismu a napomáhá k obnovení tělesné i duševní rovnováhy. Touto terapií dochází k vytváření základních předpokladů k prevenci a léčbě mnoha nemocí. Děti se po proceduře cítí uvolněné a zklidněné.

Daniela Kresová, asistentka pedagoga, 2020