VZNIK SNOEZELEN MÍSTNOSTI NA ODLOUČENÉM PRACOVIŠTI V OSTRAVĚ-PORUBĚ

„Tmavý Snoezelen“  -multisenzorický prostor o rozměrech 6,10 x 3,50m je otevřený, dostupný s chodby i kmenových tříd. Umožňuje pohodlný vstup pro všechny děti včetně imobilních. Tmavě modrý závěs zajišťuje zatmění prostoru a minimalizuje zvuky z venčí. Stěny jsou opatřeny tmavě zeleným kobercem, horní část stěn a strop je tmavomodrý. I zde byla zhotovena skříňka s úložnými prostory a poličky po celé délce stěn v tmavě modré barvě na míru. Je vybavena různými pomůckami a zařízením, podněty nabízí velký bublinkový válec, Space projektor, světelná vlákna, UV lampy, hudební nástroje s přirozeným laděním, aromalampa, vhodná audiotechnika, drobné hmatové a vibrační pomůcky. K bezpečnému napolohování dětí slouží polohovací vaky, rozkládací matrace, kuličkový bazén, závěsný vak, a další polohovací pomůcky.

tm.sn.O-P

Snoezelen prostor si zaměstnanci zhotovili svépomocí a na míru, vybavení přizpůsobili spotřebám žáků. Využívá se k individuálním i skupinovým aktivitám k aplikaci měkkých technik, k individuální terapeutické péči, realizaci muzikoterapie a samozřejmě tematickým strukturovaným Snoezelen hodin.

tm.sn.O-P.3

„Světlý Snoezelen“ prostor o rozměrech 3,60 x 3,00 m vznikl v roce 2014 z přilehlé místnosti ředitelny. Béžová barva nábytku a sedacího zařízení v kombinaci s teplými světlými barvami na stěnách (byla zvolena jemná meruňková malba) doslova láká k usednutí. Kombinace barev vytvořila teplý, útulný a něžný prostor podporující komunikaci, kreativitu, pozornost, radost ze života. Jednoduchá policová stěna poskytuje dostatek úložného prostoru pro potřebné pomůcky.

tm.sn.OP4

Místnost nabízí dětem v klidné ničím nerušené pozitivní prostředí, zajišťující soukromí pro individuální aktivity zaměřené na uvědomění si svého těla, na stimulaci hrudníku, končetin, navazování zrakového kontaktu, seznamování se s různými povrchy předmětů s cílem silného prožitku motivujícího k vyjádření pocitů a potřeb (Bazální stimulace, synergická reflexní terapie, míčkování, polohování). K umístění vozíku slouží přilehlá prostorná místnost-ředitelna. Mimo individuální aktivity s dětmi místnost slouží také k přijímání návštěv, k pohovorům v klidném příjemném prostředí.

Mgr. Irena Savková, 2016